ساخت آلاچیق

آلاچیق یا پرگولا سازه ای است که معمولا در محوطه سازی حیاط و باغ مورد استفاده قرار میگیرد و علاوه بر ظاهر زیبا ، دارای سایه مناسبی جهت قدم زدن، نشستن و برگزاری دورهمی های گرم و صمیمی می باشد. بعضی از آلاچیق ها دارای سقف مشبک هستند تا گیاهان رونده بر روی آن ها رشد کنند و علاوه بر ظاهر زیبایی که به آلاچیق می بخشند سایه آن را نیز خنک و مطبوع سازند. در بعضی موارد دیگر سقف آلاچیق را با مصالحی از جمله سفال پوشش می کنند که زیبایی خاص خود را دارد و همچنین آن را در زمان بارش باران قابل استفاده می سازد.

محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
 • {{value}}
مشاوره

در چه شرایطی باید آلاچیق نصب کنید:

محلی که آلاچیق در آن نصب می شود مسئله ی حائز اهمیتی می باشد چرا که آن محل حتما باید مشرف به فضای سبز و آبشار و همچنین منظره های زیبا باشد.

آلاچیق ها دارای ابعاد متفاوتی هستند که ابعاد آنها بستگی به دو عامل دارد : اولین عامل مرتبط با فضایی می باشد که آلاچیق در آن نصب می گردد به گونه ای که در مکان هایی که کوچک هستند نباید از آلاچیق بزرگ استفاده کرد و یا برعکس در ویلاهای خیلی بزرگ نباید تنها از یک آلاچیق کوچک استفاده کرد چرا که می توان از یک آلاچیق بزرگ و یا چندین آلاچیق استفاده کرد . و اما دومین عامل بستگی به تعداد نفراتی دارد که قصد استفاده از آلاچیق را دارند که معمولا آلاچیق ها برای 6 نفر تا 8 نفر طراحی و ساخته می شوند

انواع آلاچیق ها:

 • الاچیق های چوبی: همانطور که از نام این نوع آلاچیق‌ها مشخص است ، جنس مواد مورد استفاده شده در آن‌ها چوبی می‌باشد . آلاچیق‌های چوبی معمولا در جنگل‌ها و سواحل دریا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا با محیط همخوانی داشته و احساس بهتری به ساکنین آن انتقال دهد. به دلیل داشتن رطوبت بالا جنس چوب از نوع درختان جنگلی مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از لایه‌های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آن‌های قرار می‌گیرد، محافظت می‌شوند.
 • الاچیق فلزی: این نوع آلاچیق‌ها معمولا در داخل پارک‌های شهری مورد استفاده قرار میگیرد ، دارای دوام و مقاومت بالایی بوده ، معمولا بازیافت پذیر می‌باشند و شکل‌دهی به آن‌ها راحت‌تر است . سقف این نوع آلاچیق‌ها معمولا از ورقه‌های فلزی و یا سفال می‌باشد .
 • الاچیق های ترکیبی: بیشترین نوع آلاچیق‌های از این نوع بوده و در ساخت آن‌ها از مواد اولیه مختلف مانند : آهن ، چوب ، آلمینیوم ، شیشه ، سرامیک ، سفال و... استفاده می‌شود. به دلیل زیبایی ظاهر و دوام بالا ، این نوع از آلاچیق‌ها دارای بیشترین کاربرد بوده و بسته به نوع محیط ، میزان مواد اولیه مورد استفاده در آن‌ها متفاوت می‌باشد . آلاچیق‌های ترکیبی در ویلا و باغ‌های شخصی ، پارک‌های شهری ، جنگل‌ها و سواحل و... کاربرد داشته و در کنار ظاهر شیک و زیبا ، از دوام و طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند.
 • الاچیق های UPVC:  در ساخت این نوع از آلاچیق ها از سقف شیشه ای ، دیوار ها و پنجره های UPVC استفاده می شود که این نوع از آلاچیق ها به عنوان کافی شاپ و گلخانه در کنار آب نما مورد استفاده قرار می گیرند .
 • الاچیق های پیش ساخته: امروزه با پيشرفت در زمينه فناوري و وجود تنوع در سليقه ها ، براي رسيدن به موفقيت در عرصه رقابت تجاري،استفاده از ايده هاي جديد و کار آمد، پاسخ اصلي اين امر مي باشد. آلاچیق پیش ساخته امري نو ظهوريست که سابقه آن به سايه بان هاي پارچه اي که براي محفوظ ماندن حکام و اربابان از تابش مستقيم خورشيد برپا مي شدنند، بر ميگردد.

آلاچيق پيش ساخته به دليل وزن کم و سرعت بالاي در اجراي نسبت به آلاچيق چوبي و فلزي و يا موقتي بودن آن ها ،امروزه مورد استقبال قرار گرفته اند. آلاچيق پيش ساخته به علت  تنوع و توليد انواع مدل هاي مدرن  وهمچنين  نو آوري در طراحي و انتخواب متريال از ديگر رقيبان خود پيشي گرفته است و از نظر هزينه اي نيز به نسبت آلاچيق هاي ديگر  کم هزينه تر مي باشد.

آلاچیق پیش ساخته به ۲ گونه موقت و ثابت تقسيم بندي ميشود.

آلاچیق پیش ساخته ثابت :  از نظر ظاهري به آلاچيق فلزي و آلاچيق چوبي شبه مي باشد.

آلاچیق پیش ساخته موقت : قابليت برپايي و جمع کردن آسان در کمترين زمان و تنوع بالا از نظر جنس وسازه و از پايه  فلزي  پودر کورهاي که با پارچه برزنتي ،پرس پلاستيک يا  تور هاي مخصوص پوشيده ميشود، تشکيل مي شوند.

از آلاچیق پیش ساخته موقت معمولا در لبه استخرها ، ساحل ها، ويلا ها و در باغ هاي مخصوص  استفاده ميشود و که زيبايي و سايه اندازي آنها مد نظر مي باشد.

آلاچیق پیش ساخته ثابت که هم  به شکل آلايق و يا به صورت سايه بان ( بدون ديوار و کف ، سقف و ستون هايي که بر روي زمين نصب ميشوند )مورد استفاده قرار مي گيرند 

چند ویژگی مهم که باید در آلاچیق های چوبی دنبال آن باشیم:

 • موارد و فینیش: ابتدا باید بررسی کنید تا ببینید رویه چوبی سطوح تا چه میزان صاف است. چوبی را انتخاب کنید که سطح آن کاملا صاف شده باشد یا لایه ای از چسب لمینت روی آن باشد که فینیش آن بسیار صاف است و خطر تراشه شدن برای آن وجود ندارد.
 • اتصالات و قاب ها: برخی فروشندگان از اتصالات نامناسبی استفاده می کنند که ظاهر نهایی چوب را خراب می کند. از فروشندگان بپرسید برای پیوستن چارچوب ها به هم از چه اتصالاتی استفاده می کنند. اگر ممکن است بخواهید به شما عکس هایی از این اتصالات نشان بدهند. بهترین حالت اتصال قاب ها، اتصالات نامرئی است که در آن اتصالات را در داخل چوب قرار می دهند و دیده نمی شود.
 • محافظت از چوب در برابر پوسیدگی: آلاچیق های چوبی بسیار مستعد ابتلا به پوسیدگی و هوازدگی هستند و به همین دلیل خیلی مهم است که محصولی را انتخاب کنید که در برابر نفوذ آب مقاوم سازی شده باشد. اگر تیرها و پایه های چوبی آلاچیق روی زمین قرار بگیرد، به دلیل نفوذ آب به این پایه ها و تیرها، چوب به سرعت دچار پوسیدگی می شود. به همین دلیل بهتر است محصولی را انتخاب کنید که از تماس با سطح زمین محافظت شود. برخی از آلاچیق ها با اتصالات فولادی به زمین وصل می شوند که از این تماس جلوگیری می کنند و این می تواند به خوبی از آن ها در برابر پوسیدگی محاظفت کند.
 • منابع پایدار: جنگل های جهان برای همه ما بسیار مهم است، چون منبع تهیه مواد اولیه تجدید پذیر و انرژی، مهم ترین وسیله حفظ تنوع زیستی و نیز حفظ منابع خاک و آب است. بهترین حالت این است که از آلاچیق هایی استفاده کنید که از منابعی تهیه شده باشد که یکی از گواهینامه های رسمی حفاظت از جنگل ها مانند PEFC را دریافت کرده باشند. بسیاری از جنگلهای دنیا امروز در معرض خطر است و انتخاب محصولاتی که چوب آن از منابع پایدار تهیه شده است امر مهمی است.

چگونگی و حفظ و نگه داری الاچیق ها: 

چیزی که باعث می‌شود بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در تماس با یک سازنده آلاچیق تردید داشته باشند، ترس از  تعمیر و نگهداری آن است.

اگر بدانید چطور باید یک آلاچیق چوبی را حفظ کنید و اگر چند قانون ساده را دنبال کنید، نگهداری آن دشوار یا وقت گیر نیست.

هر چیزی که از الوار ساخته شود باید برای مقاومت در برابر عناصر ساخته شود. آلاچیق باید بر روی یک پایه محکم و استوار بنا شود به طوری که ستون‌های نگهدارنده در معرض خیس شدن مداوم آب و یا آلودگی قرار نگیرند. همچنین باید سبک و در معرض هوا باشد، هم به خاطر دلایل عملی و هم زیبایی.اگر جریان هوای ثابت در داخل و بیرون حفظ شود، بین باران خشک خواهد شد.

یک سقف محکم نیز به حفاظت از عناصر طبیعی کمک می‌کند، هم رطوبت و هم نور مستقیم خورشید را به حداقل می‌رساند.تعدادی از مواد پشت‌بام مناسب در دسترس هستند، از جمله آلومینیوم، کاشی‌های رسی، توفال ، همه آن‌ها عالی به نظر می‌رسند، اما استفاده از چوب پلاست به حداقل نگهداری نیاز دارد .

بهترین محافظ برای هر آلاچیق چوبی، یک سیلر ( یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست) با کیفیت خوب است.از یک سیلر / لکه برای ظاهر طبیعی و یکنواختی رنگ استفاده کنید.

برای به حداکثر رساندن زندگی آلاچیق چوبی، هر دو سال یک‌بار آن را دوباره رنگ آمیزی تبدیل کنید.پس از پنج یا شش سال، شما ممکن است نیاز داشته باشید که یک نقاش را استخدام به صورت حرفه‌ای رنگ کنید ، اما با نگهداری درست، ممکن است تا ده سال طول بکشد تا شما نیاز به انجام این کار داشته باشید.

همچنین آلاچیق فلزی را در نظر داشته باشید چون نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند و می‌توانند برای ساخت هزینه کمتری داشته باشند.

سوالات خود را بپرسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
۰۲۱-۲۶۷۱۰۵۱۴(مشاوره رایگان)

تماس بگیرید
۰۹۱۲-۱۲۷۸۴۱۷(مشاوره رایگان)

تماس بگیرید
۰۹۱۲-۳۴۵۴۳۵۱(مشاوره رایگان)